کود چیست؟ انواع کود چه نام دارند ؟

کود انواع کود مایع جامد و غیره

Fertilizer یا کود چیست؟ یک ماده طبیعی یا غیر طبیعی می باشد که جهت تامین مواد مغذی مورد نیاز رشد گیاه به خاک اضافه می شود. در واقع به نوعی می توان گفت کود یک ماده آلی یا معدنی بوده که استفاده از آن باعث حاصلخیزی و افزایش عملکرد کمی و کیفی محصول می شود.

استفاده از انواع کودها باعث می شود که خاک از لحاظ مواد غذائی دچار کمبود نشود. بهتر است بدانید که کودها دارای انواع مختلفی هستند و در حالت کلی به سه دسته شیمیایی، بیولوژیک یا زیستی و آلی یا ارگانیک تقسیم می شوند.

بهتر است بدانید این ماده به دو روش رشد گیاهان را بهبود می بخشد. در روش اول با تغییرات در نگهداری آب و هوای خاک به نوعی باعث بهبود کارایی آن می شود و در روش دوم  که همان روش سنتی است مواد مغذی برای رشد گیاهان به آن ها اضافه می شود. انواع کود

کود معدنی چیست؟

بهتر است بدانید کودهای معدنی شامل چندین ماده مغذی ضروری می باشند که به صورت طبیعی درسنگ‌ های کانی خالص یافت می شوند. همچنین استفاده از کودهای معدنی در کمترین و سریع ترین زمان باعث جبران کمبود مواد مغذی برای گیاهان می شود. در واقع از کودهای معدنی جهت برطرف نمودن نیازهای تغذیه ای که برای حاصل خیزی خاک در مدت زمان کوتاهی نیاز دارند به طور چشمگیری استفاده می شود.

این نوع ماده مغذی از اجزای  مختلف شیمیایی تشکیل شده است و در روند تولید به آن اسید اضافه نمی‌شود.  از اینرو دارای تقسیم بندی های متفاوتی می باشد. کودهای معدنی در حالت کلی به سه دسته فسفات، نیتروژن و پتاس تقسیم می شوند.

(نمونه ای از کود معدنی)

کودهای نیتروژن دار

 

این نوع کودها را باید برای برخی از گیاهان استفاده نمود و برخی دیگر از گیاهان اصلا به این ماده نیازی ندارند. برای مثال برای گیاهانی همچون حبوبات به هیچ وجه نباید از کودهای نیتروژن دار استفاده کرد، چرا که این گیاهان به نیتروژن  نیاز نداشته و آن را عملا به خاک می فرستند. بد نیست بدانید که نیتروژن یک ماده غذایی گیاهی می باشد که مسئول رشد برگ و گیاه است و آن را توسط آب به خاک تزریق می کنند. این نوع کود معمولا به شکل گرانولی در بازار موجود و قابل عرضه می باشد.

 

این شکل توزیع استفاده را بسیار آسان نموده و کار کردن با آن بسیار راحت و ساده است. در واقع  کشاورزان و کارشناسان به راحتی می توانند این کود را بر روی خاک باغ پخش کنند و آن را آبیار نمایند، استفاده از آب به نوعی باعث می شود مواد مغذی به خاک تزریق شوند.

 

کودهای پتاس

 

یک نوع دیگر از کودهای معدنی که جهت رشد گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد کودهای پتاس است. این ماده جهت فتوسنتز حیاتی بوده و در بیشتر موارد در مراحل رشد یک گیاه مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع استفاده از پتاسیم به نوعی باعث رشد گیاه شده و ریشه های عمیق را از کمبود مواد مغذی و خشکی به خوبی محافظت می کند.

 

کود فسفات

 

از دیگر انواع کودهای معدنی کود فسفات  است که  به رشد سریع گیاه کمک کرده و  سیستم ریشه گیاه را به خوبی تقویت می کند. لازم به ذکر است که این نوع کود خود در سه نوع سوپر فسفات ساده، دو سوپر فسفات و آرد فسفات تولید و روانه بازار می شود.

 

آشنایی با انواع کودهای ارگانیک

 

بهتر است بدانید کود ارگانیک از مواد آلی بر پایه کربن تشکیل شده و دارای منشا طبیعی است. همچنین این نوع کود طبیعی بوده و از مواد زنده به دست می آید که شامل پسماندهای گیاهی و فضولات حیوانی می باشد. لازم به ذکر است که این کود شامل فرآورده‌های مختلف ارگانیسم‌ های زنده موجود در طبیعت نیز می شود. به نوعی که از زغال سنگ، مواد آلی جنگل، جلبک‌ های دریایی، منابع طبیعی و … گرفته شده است. همچنین به نوعی می توان گفت امروزه شاهد استفاده چشمگیری از این ماده مغذی هستیم. کودهای ارگانیک با منابع گیاهی همچون ورمی کمپوست و کودهای ارگانیک با منابع حیوانی از انواع کودهای ارگانیک آلی به شمار می آیند.

(نمونه ای از کود)

کود شیمیایی چیست؟

بهتر است بدانید کودهای شیمیایی دارای یکسری مواد مغذی بوده که به صورت شیمیایی تولید می شوند. به جرات می توان گفت تولید این کود انقلابی را در افزایش تولید محصولات زراعی و کشاورزی خلق نموده است. این نوع کودها در دو رده عناصر کم مصرف گیاه (میکرو المنت) و عناصر پر مصرف گیاه یا ماکرو المنت قرار دارند. لازم به ذکر است که عناصر کم مصرف شامل مس، بر، آهن، روی و منگنز می باشند. همچنین عناصر پر مصرف در بردارنده منیزیم، کلسیم، ازت، پتاسیم و فسفر است. بد نیست بدانید کود کامل به کودهایی گفته می شود که این عناصر را به نسبت متناسب دارا باشد. نکته قابل توجه این است که قبل از انتخاب و مصرف کودهای شیمیایی لازم است با انواع آن شناخت لازم و کافی را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.